اخبار

سوختگی و برق گرفتگی

کودکان در مورد همه چیز کنجکاو هستند و دوست دارند از ماهیت همه چیز سر در بیاورند. آن ها معمولاً به همه چیز دست می‌زنند یا اشیا و وسایلی را که نمی‌توانند به راحتی بینند به سمت خودشان می‌کشند. این کنجکاوی آن ها است که همیشه آن ها را با خطرات مواجه می‌کند.
کودکان به دقت کارهای بزرگ‌ تر هایشان را نگاه می‌کنند و دوست دارند این کارها را تقلید کنند. مثلاً وقتی شما دوشاخه سشوار را به پریز برق می‌زنید یا مشغول اتو کشیدن لباس‌ها هستید آن ها به دقت کار شما را در ذهن خود می‌سپارند و در فرصت مناسب سعی می‌کنند همان کارها را انجام دهند. آن ها نمی‌دانند که انجام این کارها خطرناک است و ممکن است به آن ها آسیبی برساند.
∴ وسایل و موارد زیر را به شکل مناسب ایمن سازی کرده و یا آنها را دور از دسترس کودکان نگهداری کنید:
کلید و پریز های برق نزدیک وان حمام
کتری و قوری محتوی آب جوش یا چای داغ
بخاری ها و وسایل گرمایشی
 اتو
چراغ مطالعه یا چراغ خواب
کبریت و فندک
پریزهای بدون پوشش
∴ موارد زیر را برای پیشگیری از برق‌گرفتگی و سوختگی کودکتان رعایت کنید:
پریزهای برق را با درپوش مناسب بپوشانید. کودکان ممکن است اشیای فلزی مانند میخ ، میله بافتنی و … را درون پریز های برق فرو کنند و دچار برق گرفتگی شوند.
سیم‌های برق کهنه و فرسوده را که پوشش عایق آن ها از بین رفته تعویض کنید. این گونه سیم‌ها می‌تواند خطر برق گرفتگی برای کودکان ایجاد کند.
سیم‌ها را با استفاده از بست و میخ‌های دوپایه طوری به دیوار محکم کنید که آویزان و در دسترس کودکان نباشند.
بخاری برقی و یا سایر وسایل حرارتی را دور از دسترسی بچه‌ها قرار دهید.
• کودکتان را در حالی که به سیم برق دسترسی دارد تنها نگذارید.
از وسایل برقی مانند سشوار و ریش تراش در هنگام استحمام استفاده نکنید. وقتی که حمام دارای بخار و رطوبت است یا وقتی روی زمین مرطوب ایستاده‌اید و همچنین قبل از خشک کردن دستانتان آن ها را روشن نکنید.
 پس از اتو کشیدن لباس‌ها، اتوی داغ را در یک جای مناسب قرار دهید که امکان افتادن یا لمس آن توسط بچه‌ها وجود نداشته باشد.
در هنگام آشپزی از شعله‌های عقبی اجاق گاز استفاده کنید. دسته قابلمه‌ها را طوری قرار دهید که کودکان نتوانند آن ها را با دست بگیرند.
کبریت و فندک‌ها را در دسترس کودکان قرار ندهید.
فنجان محتوی نوشیدنی‌های داغ را در دسترس قرار ندهید. در حالی که فنجان چای در دست دارید کودکتان را بلند نکنید. ابتدا فنجان چای را در جای مناسبی بگذارید و سپس کودکتان را در آغوش بگیرید.
قبل از قرار دادن کودکتان در وان حمام، درجه آبگرمکن را کم کنید. پوست کودکان خیلی زودتر از پوست بزرگسالان دچار سوختگی می‌شود. برای ایمنی بیشتر درجه آبگرمکن را روی کمترین مقدار گرمای ممکن قرار دهید.